TermNet - system monitorowania



Struktura systemu

Pragniemy przedstawić Państwu naszą propozycję kompleksowego systemu monitorującego i archiwizującego takie dane przemysłowe jak temperatura czy wilgotność. Znajomość tych parametrów ma bowiem wpływ na kontrolę prawidłowości przebiegu procesów produkcyjnych i magazynowych ale jest już wymagana wprowadzonymi w Polsce przepisami i normami unijnymi.

Do ważniejszych działów produkcji i handlu wymagających tego typu rozwiązań należą:

  • dojrzewalnie owoców
  • przetwórnie żywności (w szczególności mięsa)
  • fermy
  • magazyny chemiczne
  • magazyny leków
  • chłodnie
  • browary
  • cukrownie
Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, wykorzystaliśmy nasze wieloletnie doświadczenie w dziedzinie automatyki przemysłowej oraz informatyki tworząc system TermNet. Niezawodny, trwały i precyzyjny. Umożliwiający kontrolę i rejestrację monitorowanych parametrów, jak również sterowanie niektórymi procesami technologicznymi. Najwżniejsze zaś, iż wszystkie te możliwości udostępnione sš poprzez przyjazny, polskojęzyczny program komputerowy TermNet.
Schemat ideowy przykładowej sieci prezentujemy poniżej:

Najedź kursorem na poszczególne elementy schematu ideologicznego systemu TermNet aby dowiedzieć się więcej szczegółów ich dotyczących ...

PROGRAM TermNet Powrót do schematu

Stworzony w Polsce TermNet pomyślany jest tak by stanowić uniwersalne narzędzie pracy nie tylko dla informatyków. Za pośrednictwem czytelnego wizualnego środowiska okienkowego. Użytkownik ma do dyspozycji możliwości:
  • Kontrolowania parametrów napływających z maksymalnie 240 różnego rodzaju sterowników rozmieszczonych na obiekcie
  • Modyfikacji i konfigurowania całego systemu (w sytuacji rozbudowy lub modernizacji obiektu)
  • Zmiany parametrów pracy sterowników
  • Sporządzania raportów w formie tabelarycznej lub wykresu, obejmujących dowolny okres pracy systemu
Do niewątpliwych zalet programu TermNet należą również niskie wymogi sprzętowe (komputer) oraz jego wysoka niezawodność, co przekłada się na niewielkie koszty instalacji i eksploatacji systemu.

KONWERTER Powrót do schematu

Urządzenie to przekształca sygnał interfejsu przemysłowego RS 485, po którym odbywa się komunikacja pomiędzy sterownikami, na sygnał interfejsu RS 232 obsługiwanego przez komputer. Rozwiązanie to umożliwia łatwe podłączenie sieci sterowników do standardowego portu komputera (COM1 lub COM2). Konwerter ponadto posiada optoseparację interfejsów co sprawia,iż ewentualne zakłócenia z sieci przemysłowej nie przeniosą się na komputer. Warto też podkreślić, iż interfejs RS 485 jest odporny na niekorzystny wpływ pól elektromagnetycznych. Dzięki temu łączna długość linii może wynieść aż 1200 m.

STEROWNIKI CYFROWE Powrót do schematu

Wszelkie sygnały otrzymywane z przyłączonego czujnika lub przetwornika sterownik przetwarza na konkretna wartość monitorowanego parametru. Informacja ta jest następnie przedstawiana na wyświetlaczu i udostępniana programowi TermNet do dalszej obróbki. Oprócz funkcji pomiarowej dostępna jest również możliwość kierowania procesami technologicznymi. Odbywa się to po uprzednim przyłączeniu do sieci TermNet, poprzez właściwe typy sterowników, wymagających kontroli urządzeń. Dla wygody Użytkownika zmiany nastaw sterownika można dokonywać bezpośrednio lub za pomocą programu TermNet.

CZUJNIKI I PRZETWORNIKI Powrót do schematu

Za przekształcanie wybranych wielkości fizycznych na impulsy elektryczne odpowiadają dwie grupy wyspecjalizowanych urządzeń. Są nimi czujniki badające temperaturę oraz przetworniki posiadające w zależności od wersji bardzo różnorodne zastosowania na przykład pomiar ciśnień, wilgotności czy stężeń gazów. Czujniki działające w naszym systemie pracują w oparciu o elementy platynowe (Pt100) dzięki czemu spełniają tolerancje błędów pomiarowych w klasie A. Jedynym warunkiem współdziałania danego przetwornika ze sterownikiem jest natomiast jego wyjście w zakresie 4-20mA.
Obie te grupy urządzeń posiadają wiele wersji wykonań umożliwiających zastosowanie czujnika lub przetwornika odpowiadającego indywidualnym potrzebom i wymogom.

 


Systemy Informatyczne Szaniawski System, 05-803 Pruszków ul. Lipowa 37
tel(0-22) 423-62-82, fax:(0-22) 758-67-26, kom:0-501-38-31-98
e-mail: kontakt.siss@szaniawski.pl
© Copyrights 2001 SISS